Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…
U niektórych osób zmiana pewnych nawyków związanych z aktywnością fizyczną  może pomóc w radzeniu sobie z uporczywymi objawami choroby. Uważa się, że ćwiczenia łagodzą objawy IBS, minimalizując stres i poprawiając pracę jelit.

 

Jaką intensywność ćwiczeń wybrać?

IBS (zespół jelita drażliwego) jest to przewlekła choroba jelit, która charakteryzuje się nawracającymi bólami brzucha, wzdęciami, gazami, a także zaparciami i/lub biegunkami. Osoby borykające się z IBS powinny zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia o niskiej i umiarkowanej intensywności, gdyż mogą one doprowadzić do złagodzenia objawów. Nie ma na ten moment solidnych badań, które określałyby, jak energiczne ćwiczenia wpływają na przebieg IBS. Jednak z pewnością intensywne i długotrwałe czynności takie jak np. bieganie w maratonach, mogą nasilać objawy tego zaburzenia.

W jaki sposób ćwiczenia zmniejszają objawy IBS? Stres może wywołać lub zaostrzyć objawy choroby, a niektóre rodzaje ćwiczeń działają odprężająco. Zła jakość snu też jest związana z pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta, a dzięki wdrożeniu aktywności sen może ulec poprawie. Ponadto, regularny sport poprawia perystaltykę jelit oraz sprawia, że nasze samopoczucie jest znacznie lepsze.

Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze?

Spacery – jest to świetna opcja dla osób początkujących. Nie są wymagające i nie potrzebujesz do nich żadnego sprzętu. Jeśli do tej pory prowadziłaś siedzący tryb życia, wybierz się chociaż na jeden krótki spacer w ciągu dnia. Zacznij od 10-15 minut, z czasem zwiększając tę ilość. Regularne chodzenie może pomóc Ci w radzeniu sobie ze stresem i polepsza perystaltykę jelit.

Ćwiczenia aerobowe i delikatne treningi oporowe – gdy spacer to dla Ciebie za mało, wypróbuj inne ćwiczenia o niskiej lub umiarkowanej intensywności. Możesz postawić na lekki jogging, jazdę na rowerze, aerobik, spokojne pływanie lub treningi oporowe z masą własnego ciała lub niewielkimi ciężarami.

Joga i rozciąganiemogą pomóc Ci zmniejszyć ból oraz dyskomfort. Według jednego z badań osoby, które wykonywały jogę trzy razy w tygodniu, doświadczyły złagodzenia objawów choroby. Zwróć uwagę na pozycje, które skupiają się na podbrzuszu. Dzięki masowaniu okolic brzucha, zmniejszysz poziom stresu i poprawisz perystaltykę jelit. Spróbuj np. pozycji takich jak glute bridge lub skręty kręgosłupa do boku.

Ćwiczenia oddechowe –mogą okazać się pomocne przy walce ze stresem. Dobrą opcją jest połączenie ich z praktyką jogi lub wykonywanie bezpośrednio po zakończeniu każdego Twojego treningu. Pozwolą Ci się zrelaksować i wyciszyć organizm.

 

Z jakich ćwiczeń lepiej zrezygnować?

Lepiej unikaj ćwiczeń o wysokiej intensywności takich jak bieganie, treningi interwałowe, ciężkie treningi siłowe, sporty walki, wyczynowe kolarstwo czy pływanie. Mogą one zaostrzyć objawy Twojej choroby, a tego chcemy unikać. Kluczem do sukcesu jest dobór aktywności o niskiej lub średniej intensywności.

Pamiętaj też, że w łagodzeniu objawów choroby, oprócz aktywności fizycznej, ważna jest także odpowiednio dobrana dieta. Artykuł na temat tego co jeść, a czego unikać w zespole jelita drażliwego, znajdziesz już na naszym blogu.

Jeśli szukasz diety oraz treningu, które będą idealnie skrojone pod Ciebie, zapraszamy Cię do współpracy dietetyczno-treningowej. Razem z naszym teamem pomożemy Ci pozbyć się nieprzyjemnych objawów choroby, poprawić jakość życia oraz wygląd sylwetki.







Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »