Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający,  dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że Twój organizm nie potrzebuje detoksu! Przedstawimy Ci całą prawdę o tego typu rozwiązaniach, dlaczego nie warto ich stosować oraz damy kilka porad, co zrobić, żeby faktycznie poprawić stan zdrowia. 

Dlaczego przeprowadzenie detoksu nie ma sensu?

Detoksykacja jest to proces usuwania związków toksycznych z organizmu. Obecnie takie działanie przypisuje się niektórym dietom, których zastosowanie ma wpłynąć na poprawę zdrowia i samopoczucia. Prawda jest jednak taka, że organizm ludzki dzięki obecności narządów takich jak wątroby czy nerek, ma zdolność do samooczyszczania, czyli usuwania szkodliwych związków. A w sytuacjach, gdy dojdzie do silnego zatrucia potrzebne jest wsparcie farmakologiczne i  zastosowanie odpowiednio dobranej odtrutki. Tak więc, stosowanie detoksu lub postów nie ma znaczenia w odtruwaniu organizmu, a określanie jakiejś „diety” oczyszczającą to zwykły chwyt marketingowy. 

W jaki sposób możesz wspomóc detoksykacje organizmu?

Mając na myśli cel stosowania diet oczyszczających to oczywiście, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie powodują one nadanych im korzyści, czyli nie odtruwają organizmu. Natomiast zastosowanie detoksu często wiąże się z np. spożywaniem większej ilości warzyw, wybieraniem produktów jak najmniej przetworzonych oraz wdrożeniem aktywności fizycznej. I to właśnie na wprowadzaniu takich małych zmian powinnyśmy się skupić, jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie narządów detoksykujących.

Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Konsekwencje stosowania detoksów

Diety oczyszczające są niskokaloryczne i ubogie w składniki odżywcze (m.in. białko), a ich stosowanie niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
Po pierwsze, taka dieta prowadzi do licznych niedoborów, a tym samym do niedożywienia, co w konsekwencji objawia się osłabieniem, pogorszeniem koncentracji, wyglądu skóry, włosów, paznokci. Może to wiązać się z rozwojem zaburzeń hormonalnych, prowadzić do upośledzenia miesiączkowania, a nawet problemów z płodnością. Dodatkowo, niedostateczna podaż białka przyczynia się do utraty masy mięśniowej, a tym samym do pogorszenia wyglądu sylwetki! 

Podsumowując, nie polecamy detoksów! Stosując diety, które nie mają potwierdzonej skuteczności, możesz tylko sobie zaszkodzić.

Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz narządów odpowiadających za detoksykację, należy prowadzić zdrowy styl życia (wprowadzić odpowiedni plan żywienia, aktywność fizyczną) oraz unikać używek tj. papierosów i alkoholu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia zdrowego stylu życia, to zapraszamy Cię do współpracy dietetyczno–treningowej. Kompleksowo zadbamy o  Ciebie i Twoje samopoczucie. 

Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »