Jak łatwo możesz pozbyć się wydętego brzucha?

Mnóstwo osób boryka się z wydętym brzuchem. Jesteś jedną z nich i zastanawiasz się co zrobić, żeby pozbyć się wydętego brzucha? Najczęstszą przyczyną tego problemu jest źle skomponowana dieta. Zwykle wystarczy wprowadzić pewne drobne zmiany w diecie, żeby brzuch przestał być problemem. Chcesz dowiedzieć się co dokładnie zrobić? Zapoznaj się z tym artykułem i zobacz jak proste może być rozwiązanie Twojego problemu.

Zadbaj o regularność spożywania posiłków

Jesteś osobą, która żyje w biegu i często pomija posiłki? Gdy już masz już na nie czas często sięgasz po cokolwiek, co zaspokoi głód? To może być przyczyna Twoich problemów z brzuchem. Regularność spożywania posiłków to podstawa zdrowych nawyków żywieniowych. Niestety wiele osób o niej zapomina. Regularne spożywanie posiłków sprawi, że Twój organizm będzie lepiej radził sobie z trawieniem tego, co zjesz i dzięki temu brzuch nie będzie wzdęty. Żeby maksymalnie ułatwić trawienie posiłki powinno spożywać się w spokoju, bez pośpiechu, aby móc dokładnie przeżuć każdy kęs pokarmu. Dzięki temu pokarm jest szybciej i sprawniej trawiony, nie zalega zbyt długo w układzie pokarmowym i nie powoduje efektu wydętego brzucha.

Nie przejadaj się

Jedz niewielkie posiłki, najlepiej 4 albo 5 razy dziennie. Gdy czujesz sytość nie sięgaj po dodatkowe porcje słodyczy czy inne wysoko przetworzone produkty. Przejadając się, utrudniasz swojemu żołądkowi i jelitom trawienie. Jedzenie długo w nich zalega i powoduje właśnie efekt wydętego brzucha. Spożywanie kilku niewielkich posiłków w ciągu dnia jest dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy problemy z trawieniem. Nasz układ pokarmowy lepiej radzi sobie z kilkoma mniejszymi posiłkami niż z dwoma czy trzema większymi.

Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Ogranicz niektóre produkty

Dieta składająca się dużym stopniu z produktów wysoko przetworzonych, nadmierne dosalanie posiłków to często przyczyny wzdętego brzucha. Spożywanie dużej ilości soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. To sprawia, że brzuch i inne części ciała stają się opuchnięte. Aby ograniczyć ilość spożywanej soli nie dosalaj potraw na talerzu przede wszystkim wyeliminuj ze swojego jadłospisu gotowe dania i fast foody. Dodatkowo ogranicz spożywanie produktów, które zawierają duże ilości soli (np. ser typu feta), a sól używaną do przygotowywani potraw zamień np. na zioła. To idealne rozwiązanie, które nada nowych smaków Twoim potrawom. Żeby Twój brzuch nie był wydęty ogranicz również picie gazowanych napojów. Rozszerzają one ściany żołądka powodując wzdęcia i zwiększając tym samym obwód brzucha. Wyeliminowanie ich z diety to naprawdę szybki i prosty sposób na pozbycie się wydętego brzucha.

Jeśli wszystkie sposoby, które zostały tu wymienione nie działają i nadal Twój brzuch jest wzdęty, może to świadczyć o tym, że w Twojej diecie są produkty, które źle na Ciebie wpływają i trzeba je wyeliminować. Tutaj sprawa nie jest taka prosta, ponieważ czasem bardzo ciężko samodzielnie stwierdzić, na które dokładnie produkty nasz organizm źle reaguje i jaka jest tego przyczyna. Może to być SIBO, może to być nietolerancja laktozy, może to być zespół jelita drażliwego albo jeszcze inna choroba. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z doświadczonym dietetykiem. Po zebraniu szczegółowego wywiadu dietetyk podpowie jakie produkty mogą być problematyczne i jakie badania warto wykonać.

Na szczęście w większości przypadków, żeby pozbyć się wydętego brzucha wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie. Warto zacząć od regularnego spożywania 4 lub 5 niewielkich posiłków w ciągu dnia.

Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »