Masz te objawy i nie możesz schudnąć?

Wiele osób zaczynając swoją przygodę z odchudzaniem po raz pierwszy w życiu zaczyna zwracać większą uwagę no to, co dzieje się z ich organizmem, z ich zdrowiem. Niestety wiele osób mimo starań nie może schudnąć. Często towarzyszą temu również inne objawy, które do tej pory były bagatelizowane. Te objawy pojawiają się u bardzo wielu osób i mogą wskazywać na to, że w organizmie dzieje się coś bardzo niedobrego – rozwija się choroba Hashimoto.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Brak efektów stosowania diety i regularnych treningów to jeden z objawów choroby Hashimoto. To jedna z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy. Choroba Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Ma podłoże autoimmunologiczne. W normalnych warunkach układ immunologiczny (odpornościowy) chroni organizm przed zakażeniami. Jednak w tej chorobie nie działa on prawidłowo i dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, które powoli (czasem przez długie lata) niszczy ten gruczoł, a to prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów przez tarczycę, czyli jej niedoczynności.

Hormony wydzielane przez tarczycę mają ogromny wpływ na nasz metabolizm. Dlatego pierwsze objawy niedoczynności tarczycy to właśnie problemy z odchudzaniem, bardzo duże trudności ze zmniejszeniem masy ciała. Mimo stosowania diety i regularnych treningów waga stoi jak zaklęta i ani drgnie.

Innymi objawami niedoczynności tarczycy są również:
– przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją
– tendencja do opuchlizn, zatrzymywania wody w organizmie
– zaparcia
– nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę
– wysoki poziom cholesterolu we krwi
– sucha, szorstka skóra
– wypadające, łamliwe włosy
– kruche, łamliwe paznokcie

Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Co zrobić jeśli podejrzewam, że mam chorobę Hashimoto?

Występują u Ciebie któreś z tych objawów? Jeśli tak, koniecznie wybierz się do lekarza i zrób odpowiednie badania. Skontroluj min. poziom hormonów tarczycy różnych przeciwciał we krwi. Wykonaj także podstawowe badania, czyli np. morfologię i lipodogram. Koniecznie może okazać się również wykonanie innych badań, np. USG tarczycy.

Oczywiście pojawienie się tych objawów nie musi wskazywać na niedoczynność tarczycy. Przewlekłe zmęczenie może być spowodowane po prostu tym, że śpisz zbyt mało. Zaparcia i podwyższony poziom cholesterolu we krwi mogą być spowodowane nieprawidłową dietą, a nieregularne miesiączki mogą mieć zupełnie inną przyczynę. Jednak, jeśli masz podejrzenia, że z Twoją tarczycą jest coś nie tak koniecznie udaj się do lekarza. Bez odpowiedniego leczenia nawet jedząc tylko 1000 kcal dziennie i trenując 10 razy w tygodniu nic nie zdziałasz. Co więcej stosowanie takiej bardzo niskokalorycznej diety tylko Ci zaszkodzi, pogorszy funkcjonowanie Twojej tarczycy, co mówiąc w uproszczeniu „zepsuje Twój metabolizm”.

Dlatego jeśli obserwujesz u siebie objawy niedoczynności tarczycy koniecznie wykonaj badania, umów się do lekarza. W ten sposób najlepiej zadbasz o swoje zdrowie i sylwetkę. Nie działaj na własną rękę. Choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy mogą doprowadzić do pojawienia dużo poważniejszych problemów. Na szczęście regularne wykonywanie badań i odpowiednie leczenie w połączeniu z dobrze dobraną dietą oraz treningami może sprawić, że choroba nie będzie żadną przeszkodą na drodze do osiągnięcia wymarzonej sylwetki.

Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »