Lekcja #2

Mierz siły na zamiary!

Witamy w lekcji #2

Mierz siły na zamiary!

Z tej lekcji dowiesz się:

Czego dowiesz się w kolejnych lekcjach?

Jak obrać sobie realny cel?

Mamy przeczucie, że nie raz w swoim życiu słyszałaś ,,motywujące” słowa w stylu ,,musisz regularnie podnosić sobie poprzeczkę” lub ,,daj z siebie jeszcze więcej”. Niekiedy pomaga to w podjęciu się działań, lecz bywa i tak, że po dłuższym czasie staje się to wręcz demotywujące. Zamiast przypływu sił czujesz wtedy tylko to, że nie jesteś z siebie wystarczająco dumna i mogłabyś dać z siebie więcej.

Jak sobie z tym poradzić?

Wyobraź sobie sytuację, w której wracasz do ulubionej aktywności fizycznej po dłuższej przerwie. Zdajesz sobie sprawę z tego, że jeszcze niedawno dałaś radę wykonać trening w dobrym tempie, więc chciałabyś do niego jak najszybciej wrócić, a najchętniej  jeszcze je zwiększyć… Czy to możliwe?

Nie przeceniaj swoich możliwości!

Najtrudniejsze (poza samym podjęciem się aktywności) jest zdecydowanie utrzymanie długoterminowej motywacji. Bardzo często mamy tendencję do przeceniania swoich możliwości. Natomiast, kiedy nie udaje się osiągnąć założonych i często nierealnych celów, upadek z wysoka boli jeszcze bardziej.

Nie możesz oczekiwać, że przebiegniesz maraton po zaledwie dwóch tygodniach joggingu…

Już na samym początku przygotowań Twoje siły i chęci do tego, aby przebiec, chociaż połowę zaplanowanej odległości, mogą okazać się jednak niewystarczające.

Musisz ustalić konkretne cele!

Może Ci się wydawać, że ustalanie celów nie jest konieczne. Bo przecież… czy nie można po prostu wyjść z domu i zacząć biegać, nie zastanawiając się dłużej, co chcemy dzięki temu osiągnąć?

Ten pomysł, będący aktywną formą spędzenia czasu, będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę. Nieco inaczej jest w sytuacji, w której chciałabyś zrzucić parę kilogramów lub poprawić swoją kondycję dzięki takiej aktywności.

W momencie, w którym ustalisz sobie swój wymarzony cel, niezmiernie istotne będzie to, aby był on realny i możliwy do osiągnięcia.

Dlatego dzisiaj omówimy temat tego, jak obrać dobry cel, zweryfikować go, a następnie dostosować plan działania do swoich możliwości.

Naucz się dopasowywać cel do swoich możliwości!

No dobrze, wiesz już, jak ważne jest postawienie sobie celu, aby osiągać więcej. Niestety, to wciąż jest zde­cy­do­wa­nie za mało. Mimo ambitnych planów często nie udaje nam się zre­ali­zo­wać tego, co zakła­da­li­śmy. Dlatego teraz przejdziemy do tego, co zrobić, abyś umiała ten cel odpowiednio dobrać i żeby był on realny, czyli możliwy do osiągnięcia teraz, a nie za 10 czy 15 lat. 

Powodów, przez które nie osiągamy tego, co zaplanowaliśmy, jest dużo. To o czym musisz pamiętać, aby odpowiednio dobrać swój cel, to między innymi chęci do jego zrealizowania.

Dlatego nie podejmuj się ćwiczeń lub diety, które nie sprawiają Ci przyjemności…

Unikaj robienia czegoś ,,na siłę”. Musisz zastanowić się nie tylko nad tym, aby cel był atrakcyjny, ale także by droga do osiągnięcia go była dla Ciebie realna. W jaki sposób upewnić się w tym, że wspomniana droga będzie w zasięgu Twoich możliwości? Pomyśl o tym, o ile łatwiej  łatwiej byłoby, gdybyś ,,rozbiła” swój duży cel na mniejsze części. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, jednym z pod­sta­wo­wych błę­dów jest sta­wia­nie przed sobą zbyt dużych wyzwań np. przebiegnięcie maratonu. Zamiast tego, o wiele lepiej zaplanować sobie jogging kilka razy w tygodniu i stopniowo zwiększać swój dystans do pokonania. 

Jak zweryfikować to czy cel jest wykonalny?

A co kiedy mamy już zaplanowany odpowiedni cel? Teraz przejdźmy do tego, aby go zweryfikować! W tym celu określ pierw­sze, pod­sta­wowe kroki, które przy­bliżą Cię do celu i zastanów się nad tym, w jaki konkretny sposób je wykonasz.

Dla przykładu, marzy Ci się umięśniony brzuch i aby go osiągnąć, chciałabyś zacząć ćwiczyć na siłowni. W tej sytuacji musisz zacząć rozglądać się za miejscem, które będzie do tego odpowiednie. Jeśli jesteś przekonana, że dysponujesz odpowiednimi środkami, chęciami i możliwością regularnego trenowania przez określony czas – super!

Z drugiej strony, jeśli wiesz, że chodzenie na siłownie nie jest dla Ciebie i będzie Cię to przytłaczać, to spróbuj znaleźć inną drogę do osiągnięcia swojego postanowienia.
Możesz trenować w domu i zrobić wymarzoną formę!

Droga na skróty nie istnieje…

Wiemy, że takie ustalanie celów może wydawać się dość czasochłonne. Prawdopodobnie zastanawiasz się nad tym, czy nie łatwiej byłoby znaleźć jakąś inną ,,drogę na skróty”. Wybór tego, w jaki sposób podejdziesz do swoich działań, należy do Ciebie, jednak musisz pamiętać o tym, że efekty tego mogą być różne. Dlatego kolejną i bardzo istotną kwestią jest odpowiednie dostosowanie planu do swoich możliwości. 

W jaki sposób dostosować plan działania do swoich możliwości?

Wiesz już, od czego warto zacząć, kiedy chcesz odpowiednio zaplanować cel i jak go zweryfikować. Idąc dalej, powinnaś zastanowić się również nad zależnością pomiędzy Twoimi aktualnymi możliwościami a tym, co chcesz osiągnąć. 

Dlaczego tak wiele ludzi nie potrafi zrzucić zbędnych kilogramów? 

Między innymi dlatego, że plan działania tych osób zazwyczaj nie jest od początku dopasowany tak, aby małymi krokami zbliżał ich do sukcesu. 

Istnieje duża  różnica pomiędzy tym, że postanowisz zrzucić 3 kilogramy, a nie 30 kilogramów w ciągu jednego miesiąca. To bardzo ważne, ponieważ w momencie, w którym postanowisz osiągnąć zbyt dużo w stosunku do Twoich możliwości, pierwsze niepowodzenia będą wiązały się z tym, że zaczniesz odczuwać spadek motywacji. Porażka i potknięcie negatywnie wpłyną na Twoje chęci do działania, a przez to powodzenie całego procesu może być zagrożone.

Ważne, abyś wyznaczyła sobie konkretne i realne cele, które będą dla Ciebie osiągalne!

Wiesz już przecież, że aby sukcesywnie działać, musisz zaplanować to rozsądnie i z dużą świadomością tego, czy w tym momencie jest to w zakresie Twoich możliwości. Zacznij powoli, ćwicz w domu lub na siłowni, a następnie stopniowo zwiększaj swoje wymagania i przede wszystkim: mierz siły na zamiary!

Czas na Twoją wymarzoną sylwetkę!

Jeśli chcesz przejść swoją upragnioną metamorfozę,
to kliknij niżej i zobacz, jakie wsparcie możemy Ci zaoferować.