Lekcja #3

Szybki trening na spalanie! Propozycja planu treningowego w domu.

Witamy w lekcji #3

Szybki trening na spalanie! Propozycja planu treningowego w domu.

Z tej lekcji dowiesz się:

Czego dowiesz się w kolejnych lekcjach?

Potrzebujesz tylko 30 min na trening!

Na co dzień jesteś zabiegana, masz mnóstwo obowiązków na głowie, a Twoja doba jest zbyt krótka na dojazd na siłownię i wykonanie treningu? Przez brak czasu nie musisz rezygnować ze swojej sylwetki marzeń! W tej lekcji przedstawimy Ci przykładowy plan treningowy na spalanie tłuszczu, który wykonasz sama w warunkach domowych. Wystarczy Ci tylko 30 minut!

Trening w domu, czy na siłowni?

Trening w domowych warunkach ma tak samo dużo zalet, co każdy inny rodzaj treningu. Zdecydowanie największym jego plusem jest oszczędność czasu, którego nie musisz poświęcać na dojazd na siłownię. Ponadto, w domu, szczególnie jako osoba początkująca, będziesz miała większy komfort ćwiczeń i łatwiej będzie Ci wyrobić nawyk regularnych treningów. 

Ruch to zdrowie!

 Na pewno największą zaletą aktywności fizycznej jest jej prozdrowotne działanie. Trening poprawi Twoją kondycję, pracę serca, a także wpłynie na lepszą pracę mózgu, co przełoży się tak naprawdę na każdy aspekt Twojego życia. Ponadto, trening pozytywnie wpływa na wygląd skóry, ujędrnia ją i pozwala walczyć z niechcianym cellulitem.

Czego potrzebujesz?

Tak naprawdę do treningu w domu, jeśli jesteś początkująca, nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Jednak w ramach dalszego progresu warto, abyś zaopatrzyła się w gumy oporowe, które wykorzystasz do ćwiczeń na każdą partię mięśniową. Jeśli w treningu potrzebujesz użyć obciążenia, nie musisz kupować ciężarków. Możesz użyć wtedy butelek z wodą albo innego ciężkiego przedmiotu znalezionego w domu.

Zacznij od rozgrzewki!

Podstawą każdego treningu jest rozgrzewka. Celem rozgrzewki jest przygotowanie ciała do wysiłku. Bez tego punktu nigdy nie zaczynaj treningu. Rozgrzewka powinna Ci zająć około 10 minut. Przykładowe ćwiczenia na rozgrzewkę to trucht w miejscu, krążenia ramion, skłony, skrętoskłony, wymachy nóg. Jeśli posiadasz roller, to krótkie rolowanie ciała sprawdzi się jako wstępna aktywacja.

Opis treningu i progresja

Przedstawię Ci plan treningowy, składający się z sześciu ćwiczeń. Ćwiczenia wykonuj bez przerwy, jedno po drugim – będzie to jeden obieg. Krótką przerwę zrób dopiero po całym obiegu. Na początek powinnaś wykonać 3 takie obiegi, a każde ćwiczenie wykonywać w zakresie 12-15 powtórzeń. W ten sposób zwiększy się efektywność spalania tkanki tłuszczowej. Po zakończonym treningu nie zapomnij o chwili rozciągania. Jeśli poszczególne ćwiczenia będą robić się łatwiejsze, to proponujemy progresje na dwa sposoby. Pierwszym jest utrudnienie konkretnego ćwiczenia poprzez zastosowanie grubszych gum oporowych albo dodanie obciążenia. Drugim sposobem jest zwiększenie liczby powtórzeń poszczególnych ćwiczeń, a następnie dołożenie całego obiegu. 

Przysiad

Stopy ustaw szerzej niż biodra. Napnij brzuch, złącz łopatki i wypnij klatkę piersiową. Schodź w dół, zaczynając od wysunięcia biodra w tył. Przez cały ruch zachowaj proste plecy i spięty brzuch, nie odrywaj stóp od podłoża. Powróć do pozycji wyprostowanej. Zwróć uwagę na to, by kolana nie zapadały Ci się do środka.

Monster walk

Stopy ustaw na szerokość bioder. Napnij brzuch i pośladki, złącz łopatki, wyprostuj plecy i wypnij klatkę piersiową. Zejdź do pozycji wyższej niż przysiad, następnie wykonaj krok odstawno-dostawny w jedną stronę, a następnie w drugą. To ćwiczenie możesz wykonywać z gumą mini band założoną na udach.

Pompki damskie albo w oparciu o parapet

W pozycji leżącej dłonie umieść na podłodze na szerokość trochę szerszą niż ramion, oprzyj się na ugiętych kolanach, stopy unieś do góry. Utrzymaj proste plecy i spięty brzuch. Uginając ręce, opuść tułów jak najniżej potrafisz, ale nie kładź się. Następnie, prostując ręce, unieś się do góry i wróć do pozycji wyjściowej. To samo ćwiczenie możesz wykonać w oparciu o parapet. Zamiast na podłodze, ułóż dłonie na parapecie albo innym podwyższeniu, a zamiast na kolanach, oprzyj się na palcach stóp.

Wyciskanie gumy nad głowę

W pozycji stojącej stopy ustaw na szerokość bioder. Pod stopy włóż gumę oporową, z drugiej strony trzymając ją w dłoniach na szerokość barków. Trzymaj proste plecy, napięty brzuch i pośladki. Wykonaj ruch wypychania ramion nad głowę, potem wróć do pozycji wyjściowej.

Uginanie ramion

Stojąc, weź w dłoń butelkę z wodą albo gumę oporową w taki sam sposób, jak w poprzednim ćwiczeniu. Napnij brzuch i pośladki, wypnij klatkę piersiową. Rozpocznij uginanie ramion, kierując ciężar/gumę do wysokości klatki piersiowej. Następnie, wykonaj powolny ruch opuszczania i wróć do pozycji wyjściowej.

Plank

W pozycji leżącej, zginając ręce w łokciach, umieść przedramiona na podłodze. Oprzyj się na palcach stóp, unieś tułów oraz napnij mięśnie brzucha i pośladków. Ciało powinnaś utrzymać w prostej linii, nie wyginaj odcinka lędźwiowego ani nie unoś pośladków. W tej pozycji wytrzymaj tak długo, ile dasz radę, początkowo dąż do utrzymania pozycji przez 30 sekund, następnie zwiększaj czas.

Aktywność pozatreningowa

W drodze po sylwetkę marzeń nie zapominaj o codziennej, spontanicznej aktywności poza treningiem. Wybierz schody zamiast windy, chodź na spacery. Połącz aktywność fizyczną z przyjemnością i mile spędzaj czas z rodziną, na przykład podczas wycieczek rowerowych, na rolkach i aktywnych wypadów. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu i wypijanej wody, staraj się też unikać stresu. Jeśli będziesz systematyczna, na pewno osiągniesz swój cel, a co za tym idzie, sylwetkę marzeń.

Potrzebujesz dodatkowej motywacji do ćwiczeń?

Zrób razem ze mną szybki trening na pośladki w domu bez żadnego sprzętu. Wskakuj w sportowe ubrania i działamy!

Na moim kanale YouTube znajdziesz dużo więcej propozycji na szybkie treningi w max 15 min. Dzięki nim spalisz tłuszcz i poprawisz kondycję. Zapraszam do wspólnego trenowania!

Czas na Twoją wymarzoną sylwetkę!

Jeśli chcesz przejść swoją upragnioną metamorfozę,
to kliknij niżej i zobacz, jakie wsparcie możemy Ci zaoferować.