Lekcja #4

Znajdź swoją wewnętrzną motywację!

Witamy w lekcji #4

Znajdź swoją wewnętrzną motywację!

Z tej lekcji dowiesz się:

Nie martw się! Porady dobiegły końca, ale mam dla Ciebie prezent

Bez motywacji Ci się nie uda?

Podejrzewamy, że możesz znać sytuację, którą zaraz opiszemy. Nadchodzi jakiś dzień, na który wyznaczyłaś sobie datę rozpoczęcia zmiany sylwetki. Jesteś nabuzowana, chcesz działać, pierwsze dni, a może nawet tygodnie, idą całkiem nieźle, masz w sobie dużo zapału.

Z czasem jednak, te chęci powoli gasną, pojawia się pierwsze potknięcie, potem kolejne, aż nagle uświadamiasz sobie, że już w sumie nie jesteś na diecie i wszystko wróciło do stanu sprzed odchudzania… Postanawiasz spróbować jeszcze raz, wcześniej pewnie po prostu zabrakło Ci motywacji, prawda?

Postaw na motywację wewnętrzną!

Niestety, proces zmiany sylwetki jest nieco bardziej skomplikowany. Dzisiaj omówimy jednak pojęcie motywacji, bo to często bardzo pomaga naszym podopiecznym. Najprościej wyjaśniając, motywacja to gotowość do rozpoczęcia jakiegoś działania. Jakie wyróżniamy rodzaje motywacji? Motywacja zewnętrzna zakłada podjęcie zachowania w celu uzyskania nagrody lub uniknięcia kary. Z kolei motywacja wewnętrzna wiąże się zaspokajaniem naszych potrzeb, czyli robienia czegoś bez żadnych widocznych na horyzoncie nagród.

Przyjmuje się, że motywacja wewnętrzna jest silniejsza niż ta zewnętrzna.

Co robić gdy motywacja słabnie?

No dobrze, wiesz już, czym jest motywacja i jakie wyróżniamy jej rodzaje. Teraz zajmiemy się tym, dlaczego motywacja może z czasem słabnąć. Oczywiście, powodów może być bardzo dużo, ale w dzisiejszej lekcji zajmiemy się chyba tym najpoważniejszym – czyli niewłaściwym podejściem do ustalania celów.

Pamiętaj o celach, które sobie wyznaczyłaś!
Z jednej strony, mamy osoby, które w ogóle nie stawiają przed sobą żadnych celów, po prostu jakoś tam sobie działają bez widocznego drogowskazu. Wydaje nam się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo dobrze sformułowany cel pełni rolę takiego powiadomienia w telefonie, które wysyłane jest tak często, jak tylko tego potrzebujesz.

Jak do tego podejść w praktyce?
Najlepszym rozwiązaniem przy formułowaniu celów jest metoda SMART. Zakłada ona, by cel był:

  • prosty
  • mierzalny 
  • osiągalny 
  • możliwy 
  • określony w czasie.


W tym miejscu musimy zaznaczyć, byś unikała stawiania przed sobą celów, których osiągnięcie z góry skazane jest na porażkę. Zwyczajnie, gdy nie uda nam się osiągnąć jakiegoś celu, to poczucie naszej sprawczości spada, a to niestety przekłada się również na motywację.

Dlaczego chcesz zmienić swoją sylwetkę?

No to w takim razie co możesz zrobić oprócz ustalania celów, aby Twoja motywacja była na jak najwyższym poziomie? Przed podjęciem próby zmiany jakiegoś zachowania, zalecam Ci przeprowadzenie takiego dialogu wewnętrznego. Zastanów się przez dłuższą chwilę, dlaczego w ogóle chcesz tę zmianę wprowadzić. Co dzięki temu zyskasz, co zmieni się w Twoim życiu, na co dokładnie to będzie miało wpływ?

Wykonaj to ćwiczenie!

Wiemy, że to może wydawać się kompletnie niepotrzebne, a nawet głupie, ale zaufaj nam – przynosi fantastyczne rezultaty. Po prostu, gdy się nad tym nie zastanowimy, to czasem nawet sami nie będziemy świadomi, dlaczego w ogóle chcemy na przykład zacząć się odchudzać czy chodzić na siłownię. Nie wstydź się swoich myśli, one mogą być dziwne. Ale to są Twoje powody zmiany, nie Twojego trenera, dietetyka, lekarza czy partnera. To Ciebie mają popychać do działania, a nie kogoś innego. Nie ma tu żadnych ograniczeń, powody bywają naprawdę przeróżne i żadne z nich nie są ani lepsze, ani gorsze.

Zrób notatkę, do której wrócisz gdy zabraknie Ci motywacji!

Pójdźmy nawet o krok dalej, nie chodzi tylko o to, aby się nad tym zastanowić. Zdecydowanie większą moc działania będzie to miało, gdy zapiszesz te myśli na kartce. Nie musi to być nic skomplikowanego, wypisz te pytania i odpowiedzi, a następnie przeczytaj spokojnie na głos. Możesz tę kartkę umieścić w jakimś widocznym miejscu, aby w gorszym momencie sięgać do niej i przypominać sobie, dlaczego warto w tej zmianie wytrwać, co Ci to da i po co to w ogóle robisz.

Przygotuj się na potknięcia!

Gwarantujemy Ci, że podjęcie powyższych kroków Ci pomoże, ale co zrobić w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie dasz rady trzymać się planu i pojawi się jakieś potknięcie? Niestety, bardzo często zdarza się, że ludzie całkowicie wtedy odpuszczają, bo uważają, że na przykład po zjedzeniu fast fooda dalsza dieta nie ma sensu, podobnie sprawa ma się z odpuszczeniem treningu. To schemat, z którym musisz walczyć już od samego początku wprowadzania zmiany.

Pamiętaj, że potknięcia są czymś normalnym i zdarzają się każdemu.

Po prostu, nie da się trzymać planu w 100%, w życiu dzieją się różne sytuacje, których często nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Co w takim razie Ci polecamy?

Może to zabrzmieć naiwnie, ale najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu… powrót do zaleceń i dalsze działanie według wcześniej ustalonych reguł.

Przecież fakt, że zamiast kolacji w domu zjadłaś fast fooda, nie powoduje, że wszystkie Twoje starania poszły na marne, ten jeden posiłek w skali miesiąca czy roku to tylko ułamek, dlatego najlepiej go zignorować.

Oczywiście, zawsze dobrze jest przeanalizować tę sytuację, by zobaczyć, dlaczego zachowałaś się tak, a nie inaczej.
Pomoże Ci to w wyciągnięciu wniosków, a to zmniejszy szansę na to, że podobne potknięcie przydarzy się w przyszłości.

Po tej lekcji będziesz lepiej przygotowana do zmiany sylwetki. Dowiedziałaś się, czym w ogóle jest motywacja i jakie są jej rodzaje. Wiesz, dlaczego motywacja może z czasem słabnąć i co powinnaś zrobić, aby utrzymać ją na jak największym poziomie. Otrzymałaś też gotowe rozwiązanie na to, by potknięcia nie sabotowały Twoich prób zmian.

Czas na Twoją wymarzoną sylwetkę!

Jeśli chcesz przejść swoją upragnioną metamorfozę,
to kliknij niżej i zobacz, jakie wsparcie możemy Ci zaoferować.