Wzdęcia – zaskakujące przyczyny i sposoby na wzdęty brzuch

Chcesz pozbyć się uporczywych wzdęć, które powodują u Ciebie duży dyskomfort i obniżają jakość Twojego życia? Zastanawiasz się, jakie są przyczyny tego stanu, a przede wszystkim szukasz najlepszych sposobów na pozbycie się tych dolegliwości? Niektóre powody wzdęć są powszechnie znane, np. spożycie dużej ilości strączków, jednak inne…

 

Mogą Cię naprawdę zdziwić. W tym artykule przedstawimy Ci te najbardziej zaskakujące, a dodatkowo pokażemy skuteczne sposoby na to, jak możesz sobie poradzić z wydętym niczym balon brzuchem.

 
Przyczyny wzdęć, które mogą Cię zaskoczyć
 • Picie przez słomkę. W trakcie tej czynności zasysasz dużą ilość powietrza, które trafia do Twojego brzucha. Zbyt dużo powietrza jest z kolei jedną z najczęstszych przyczyn tworzenia się wzdęć.

   

 • Żucie gumy. Podobnie jak picie przez słomkę, żucie gumy także wiąże się z połykaniem dodatkowego powietrza. Dla Twojego komfortu lepiej byłoby, gdybyś unikała odświeżania oddechu za pomocą żucia gumy.

   

 • Picie napojów gazowanych. Ze względu na zawartość dwutlenku węgla, takie napoje również zwiększają objętość gazów w Twoim układzie pokarmowym i mogą nasilać wzdęcia. Stawiaj więc na napoje niegazowane. najlepiej jeśli będzie to zwykła woda.
 • Zbyt duża ilość błonnika. To świetnie, jeśli dbasz o spożycie odpowiednich ilości produktów z pełnego ziarna, a także warzyw i owoców. Jednak musisz wiedzieć, że jeśli wprowadzasz je zbyt szybko, w bardzo dużych ilościach na raz, a w dodatku nie pijesz wystarczająco dużo wody, możesz wywołać nieprzyjemne dolegliwości w układzie pokarmowym. Ważne jest, aby spożycie błonnika zwiększać stopniowo.

   

 • Jedzenie w pośpiechu. Podczas szybkiego jedzenia wraz ze spożywanym pokarmem, połykasz też duże ilości powietrza, co może być jednym z powodów przez które Twój brzuch nie jest płaski.
Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Sposoby na wzdęty brzuch
 • Jedz posiłki regularnie i nie przejadaj się. Postaraj się spożywać 4-5 mniejszych posiłków, zamiast 2-3 obfitych. Dzięki temu pokarm będzie krócej zalegał w Twoim przewodzie pokarmowym, a Twój organizm lepiej poradzi sobie z trawieniem. Jedz do momentu, aż poczujesz sytość i nie dokładaj na siłę dodatkowej porcji obiadu.

   

 • Jedz bez pośpiechu. Najlepiej jeśli przeznaczysz sobie co najmniej 15 minut na spokojne zjedzenie posiłku. Unikaj wtedy wszystkich rozpraszaczy w postaci serialu czy przeglądania mediów społecznościowych. Jeśli jesz w towarzystwie innych osób, to możesz prowadzić spokojną rozmowę. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs pokarmu i maksymalnie skupiaj się na tej jednej czynności.
   
 • Wyeliminuj niektóre produkty. Obserwuj i zapisuj sobie, po jakich produktach i potrawach odczuwasz największy dyskomfort. Staraj się wykluczyć lub mocno ograniczyć te produkty ze swojego jadłospisu. Unikaj produktów ciężkostrawnych np. fasoli, kapusty lub cebuli. Jedz lekkie posiłki, a mocno ogranicz produkty wysoko przetworzone oraz gotowe dania i żywność typu fast food.

   

 • Pij dużo płynów w mniejszych ilościach. Spożycie odpowiedniej ilości wody jest niezwykle ważne, gdyż jej niedobór, przy jednocześnie dużym spożyciu błonnika, może objawiać się bólem brzucha i gazami. Ważne jest, żebyś piła wodę regularnie przez cały dzień, w mniejszych porcjach.

   

 • Ruszaj się. Aktywność fizyczna poprawia perystaltykę jelit i dzięki temu pomaga w szybszym trawieniu pokarmów. Jest to więc bardzo ważny punkt, którego nie możesz pomijać, jeśli chcesz się pozbyć uporczywych gazów i wzdęć brzucha.
 

Stosujesz się do wszystkich porad, a mimo tego, wciąż doświadczasz nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego? W takim razie koniecznie zgłoś się do lekarza w celu znalezienia przyczyny Twojego problemu. Być może borykasz się z nietolerancją laktozy/glutenu, zespołem jelita drażliwego lub SIBO. Przyczyn może być naprawdę wiele.

 

Jeśli chciałabyś w końcu poczuć się dobrze w swoim ciele i raz na zawsze pozbyć się problemu wzdętego brzucha, to zapraszamy Cię do współpracy dietetyczno-treningowej. Razem z naszym teamem pomożemy Ci znaleźć przyczynę Twojego problemu, a następnie go wyeliminujemy. Z nami w końcu poprawisz swój komfort życia i osiągniesz wymarzoną formę na lata.

Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »