Zdążyć przed latem! Jak zadbać o płaski brzuch?

Marzysz o płaskim i umięśnionym brzuchu, którym będziesz mogła się pochwalić na plaży? Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie jesteś zadowolona z wyglądu swojej sylwetki? Jeśli myślisz, że to już niemożliwe, aby zdążyć z płaskim brzuchem do lata, to musisz wiedzieć, że…

Że jesteś w błędzie! Owszem, w miesiąc czy dwa nie zrobisz formy życia, ale nie oznacza to, że nie uda Ci się poprawić wyglądu swojego brzucha i popracować nad swoją sylwetką! Znamy kilka sposobów, które pomogą Ci czuć się lżej i swobodniej w letnim okresie. 

Niepodważalnym faktem jest to, że do zmniejszenia obwodu Twojego brzucha potrzebna jest redukcja tkanki tłuszczowej, czyli deficyt kaloryczny. Oznacza to, że musisz spożywać mniej kalorii, niż wynosi Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne. Czy w takim razie odpowiedzią na Twój problem jest to, że czeka Cię po prostu redukcja i to tyle? Można powiedzieć, że tak, ALE! Będąc w deficycie kalorycznym, możesz zapomnieć o kilku kwestiach, przez które pomimo redukcji tkanki tłuszczowej, Twój brzuch nie będzie płaski. Dokładnie je omówimy i powiemy Ci, jakie są sprawdzone sposoby na płaski brzuch! 

Odpowiednia podaż błonnika – błonnik jest niezbędny, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego i pracę jelit. Ale pamiętaj, lekarstwo od trucizny różni się tylko dawką!  Nadmiar błonnika w Twojej diecie może wywoływać  ból brzucha, a także wzdęcia czy biegunkę. A to nie wpłynie korzystnie na wygląd Twojego brzucha. Zbyt duża ilość błonnika, który nie zostanie odpowiednio wchłonięty przez układ pokarmowy, zmagazynuje się w jelitach. Spowoduje to różnego rodzaju dolegliwości,  najczęściej wzdęcia. Nie oznacza to, że masz ograniczyć błonnik do minimum! Źródłem błonnika są przede wszystkim owoce, warzywa, płatki owsiane, otręby, ciemne pieczywo, pełnoziarnisty makaron, brązowy ryż – jak widzisz, same wartościowe i cenne produkty. Jeśli jest ich dużo w Twojej diecie, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i zobacz, czy nie przesadzasz z tymi produktami. 

Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Prawidłowa podaż soli – jak często budzisz się z odciśniętą na ciele pościelą lub z dnia na dzień masz problem, aby zapiąć się w ulubione spodnie czy założyć buty, które przecież zawsze były na Ciebie dobre? Powodem tego może być zatrzymanie wody w organizmie. Najczęściej przyczynia się do tego właśnie zbyt duża podaż soli w diecie. Staraj się więc nie dosalać potraw, unikaj fast foodów i słonych przekąsek. Zwracaj uwagę na etykiety produktów spożywczych. Oprócz soli, którą sama dodajesz do potraw, bardzo często pojawia się ona także w gotowych produktach, np. wędlinach, serku śmietankowym, gotowych mieszankach przypraw. Zwróć na to uwagę i zadbaj o jakość swojej diety.

Większa liczba posiłków w ciągu dnia – jeśli jesteś na redukcji i zależy Ci na tym, aby Twój brzuch cały czas był płaski, zwróć uwagę na to, ile posiłków spożywasz w ciągu dnia. Jeśli są to 3 posiłki, to ich objętość na pewno będzie dużo większa niż w przypadku chociażby 4 czy 5 posiłków. Wtedy daną pulę kalorii, którą masz spożyć w ciągu dnia, rozkładasz na mniejszą liczbę dań, więc porcje są automatycznie większe. To oczywiste i zupełnie normalne, że po spożytym posiłku Twój brzuch będzie większy, w końcu gdzieś to spożyte jedzenie musi się znaleźć. Jednak zasada jest prosta, im mniejszy posiłek zjesz, tym obwód Twojego brzucha będzie mniejszy, bo mniej jedzenia trafi na raz do układu pokarmowego.

Powolne jedzenie -wcześniej wspomnieliśmy już o wzdęciach, które w dużej mierze wpływają na wygląd Twojego brzucha. Jeśli chcesz ich uniknąć, zwróć uwagę na to, jak wygląda spożywanie przez Ciebie posiłku. Czy w trakcie jedzenia skupiasz się na trzech innych rzeczach, jesz w biegu i nie masz czasu, aby spokojnie zjeść śniadanie czy obiad? Jeśli tak, to koniecznie nad tym popracuj. Jedząc w pośpiechu, połykasz bardzo dużą ilość powietrza, która właśnie przyczynia się do powstawania gazów. Dodatkowo, połykając szybko kęsy spożywanego pokarmu, skracasz proces trwania, który zaczyna się już w jamie ustnej. Im pokarm będzie gorzej pogryziony, tym ciężej będzie go strawić. To w dużej mierze przyczyni się do dolegliwości ze strony układu pokarmowego i wzdęć, które sprawią, że Twój brzuch będzie wydęty mimo deficytu kalorycznego. 

Podsumowując, jeśli chcesz mieć płaski brzuch do lata, oprócz deficytu kalorycznego musisz także zadbać o jakość swojej diety. Jeśli będziesz na ujemnym bilansie kalorycznym, a w ciągu dnia będziesz spożywać ciężkostrawne i wysoko przetworzone produkty, to Twój brzuch i tak nie będzie wyglądał tak, jakbyś tego chciała. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, że nie tylko ilość, ale też jakość jedzenia ma duże znaczenie w procesie kształtowania sylwetki. 

Jeśli obawiasz się, że sama nie zdążysz do lata ogarnąć swojej sylwetki i wyrzeźbić płaskiego brzucha, to dołącz do teamu SLIM PROJEKT! Wszystkim się zajmiemy, a Ty będziesz mogła cieszyć się płaskim brzuchem, nie tylko na lato, ale na lata! 

Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »