10 chorób, które grożą Ci przez otyłość – niektóre z nich zaskakują

Zobaczyłeś na wadze wynik, który Cię zszokował, ale w sumie ciężko Ci się zebrać do tego, żeby zrzucić zbędne kilogramy? A może zastanawiasz się nad tym, po co w ogóle redukować masę ciała, czy to ma jakiś sens? Aby rozwiać Twoje wątpliwości, powiemy Ci, że nadmierna masa ciała powoduje choroby! Niektóre z nich są nawet bardzo niebezpieczne! I właśnie dzisiaj przedstawimy Ci 10 chorób, do których może prowadzić nieleczona otyłość. Tak! Aż 10! Gwarantujemy Ci, że jak je poznasz, to na pewno z chęcią podejmiesz walkę o swoje zdrowie i sylwetkę.

Otyłość prowadzi do chorób metabolicznych

Cukrzyca typu 2 – nie przesadzimy, mówiąc, że aż 80% osób chorujących na cukrzycę to właśnie osoby z otyłością. Nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha (otyłość typu „jabłko”) powoduje upośledzenie tolerancji glukozy oraz rozwój oporności tkanek na działanie insuliny, a tym samym prowadzi do cukrzycy typu 2.

Dna moczanowa – być może nie słyszałaś jeszcze o takiej przypadłości, ale jest to choroba objawiająca się znacznym obrzękiem, zaczerwienieniem i bolesnością w obrębie zajętego stawu. Do napadów dny dochodzi w wyniku nadmiaru kwasu moczowego w surowicy krwi, a takie zjawisko bardzo często występuje właśnie u osób z otyłością.

Otyłość powoduje choroby sercowo-naczyniowe

Miażdżyca – zapewne słyszałaś, że wysokie stężenie cholesterolu powoduje rozwój miażdżycy. I to prawda! U osób z otyłością bardzo często obserwujemy podwyższone stężenie cholesterolu, który odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do wystąpienia miażdżycy, choroby niedokrwiennej, a nawet zawału serca!

Nadciśnienie tętnicze – jest kolejną chorobą układu krążenia, bardzo często wywołaną otyłością. To właśnie częste spożywanie wysokoprzetworzonej żywności obfitującej w sól prowadzi do wzrostu ciśnienia tętniczego. Co ciekawe, zmniejszenie masy ciała już o 1% powoduje obniżenie ciśnienia aż o 1-2 mmHg.

Darmowy poradnik

Osiągnij sylwetkę marzeń
bez wychodzenia z domu w zaledwie 15 minut dziennie

Jakie jeszcze inne choroby powoduje otyłość?

Choroby stawów może to nie jest takie oczywiste, ale jak tak bardziej pomyślimy, to przecież nadmiar masy ciała stanowi duże obciążenie dla stawów. W wyniku tego ucisku często dochodzi właśnie do uszkodzenia tkanek stawów oraz do problemów z przemieszczaniem się czy wykonywaniem codziennych czynności.

Zaburzenia hormonalneidąc dalej, kolejnym powikłaniem otyłości są zaburzenia hormonalne. W grupie kobiet z nadmierną masą ciała często obserwuje się zaburzenia miesiączkowania, a nawet trudność z poczęciem ciąży. Co ciekawe, redukcja masy ciała może sprzyjać powrotowi do prawidłowych funkcji rozrodczych.

Choroby nowotworowe – wcześniej już wspomnieliśmy o tym, że otyłość prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Co więcej, wynikiem tych nieprawidłowości są również nowotwory hormonozależne, tj. rak trzonu lub szyjki macicy, jajnika, ale również u mężczyzn rak prostaty. Ale to nie wszystko! Otyłość jest również istotnym czynnikiem rozwoju nowotworu jelita grubego, pęcherzyka żółciowego oraz trzustki i wątroby.

Kamica pęcherzyka żółciowegokolejnym powikłaniem otyłości jest kamica pęcherzyka żółciowego. Osoby otyłe mają skłonność do zwiększonego wydzielania cholesterolu z żółcią, co sprzyja tworzeniu się kamieni żółciowych.

Komplikacje ze strony układu oddechowego – nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi również do zmniejszenia pojemności płuc. Konsekwencją pogorszenia wymiany gazowej jest niedotlenienie. Często występującym objawem trudności z oddychaniem jest bezdech senny.

Zaburzenia psychiczne – otyłość bardzo często prowadzi również do pogorszenia stanu psychicznego. Mimo że wydaje nam się, że osoby z otyłością są radosne, to tak naprawdę często zmagają się z takimi problemami jak kompulsywne objadanie, niskie poczucie własnej wartości czy odrzucenie przez społeczeństwo.

W jaki sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób?

Tak naprawdę, redukcja masy ciała w znaczny sposób zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby. Ważne jest jednak, żeby ta redukcja została przeprowadzona odpowiednio i tego właśnie uczymy razem z naszym teamem.

Pomagamy nie tylko zgubić nadprogramowe kilogramy, ale również zmienić nawyki na lata, żebyś już zawsze mogła cieszyć się zdrowiem i estetyczną sylwetką. Dlatego jeśli chcesz zredukować w zdrowy sposób, to zapraszamy Cię do kontaktu i współpracy dietetyczno-treningowej.

Wyślij artykuł na facebooku
Kasia Dziurska i Emilian Gankowski

Regularne treningi i zdrowie odżywianie to ich wspólna pasja i codzienność. Oboje już od wielu lat nie wyobrażają sobie życia w innym stylu, konsekwentnie realizują swoje cele i chcą zarażać innych swoją pasją. Założyli SlimProjekt, żeby wspierać innych w dążeniu do ich celów i pomagać w zmianie nawyków na zdrowsze.

Więcej artykułów

Blog

Aktywność fizyczna w IBS – jakie ćwiczenia wybrać, gdy zmagasz się z zespołem jelita drażliwego?

Zmagasz się z zespołem jelita drażliwego i zastanawiasz się, w jaki sposób możesz poprawić jakość swoje życia i zminimalizować przykre dolegliwości? Nie wiesz, jaki rodzaj aktywności fizycznej w Twoim przypadku jest wskazany i czy w ogóle powinnaś wykonywać jakiś sport? IBS może zakłócać komfort Twojego życia, jednak dobra wiadomość jest taka, że…

Więcej »
Blog

Zespół jelita drażliwego – co jeść, a czego unikać w IBS?

Zdiagnozowano u Ciebie IBS i kompletnie nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta? A może wyeliminowałaś już większość produktów, ale dyskomfort wciąż się pojawia? Ze względu na uciążliwe i krępujące dolegliwości całkowicie zrezygnowałaś z wyjść ze znajomymi? IBS to choroba, ale da się z nią żyć! I właśnie dzisiaj chcemy powiedzieć Ci o tym, że…

Więcej »
Blog

Detoks – zdrowa dieta czy zagrożenie dla organizmu?

Przeczytałaś już wiele informacji na temat detoksu i zamierzasz wprowadzić w życie regularne oczyszczanie organizmu z toksyn? A może chcesz szybko zgubić zbędne kilogramy i zastanawiasz się nad przeprowadzeniem kuracji detoksykującej? Już od jakiegoś czasu stosujesz detoksy, ale nie do końca jesteś pewna, czy to ma jakiś sens? W Internecie jest wiele niespójnych informacji dotyczących diet oczyszczający, dlatego dzisiaj chcemy powiedzieć Ci, że..

Więcej »